GINOP-2.3.2-15-2016-00062

„Életminőség fejlesztése Kelet-Magyarországon: Táplálkozás-, teljesítménybiológia és biotechnológiai expermintális kutatások és eszközfejlesztések a humán megbetegedések megelőzésére és kezelésére (Pszich. Int, III. Belkl., ) – „ A sport pszichoszomatikus aspektusai” - Stressz pszichofiziológia, kognitív képességek – döntéshozatal, fizikai aktivitás immunmoduláló hatása, eszköz és módszertanfejlesztés

A kutatás célja a fizikai aktivitásnak és sporttevékenységeknek a szervezet stressz-toleranciájára, kognitív képességeire és az immunrendszer funkcióira illetve annak működésére gyakorolt hatásainak vizsgálata. A rendszeres testmozgást végző, illetve nem végző személyek bevonásával, változó fizikai terhelések mellett végezzük vizsgálatainkat. A stressz tanulmányozásában az alapvető fiziológiai változók mellett elsősorban a viselkedési paraméterekre fókuszálunk. A szívfrekvencia variabilitás (HRV) és a gasztrointesztinális motilitás (EGIG) változásainak egyidejű analízisével vizsgáljuk a szervezet stresszre adott válaszreakcióit. E mérések alkalmával a nyálminták cortisol szintjeinek meghatározásával validálni tudjuk, illetve össze tudjuk hasonlítani a stressz EGIG és a nyál cortisol értékeit. A kognitív képességekben megfigyelhető változások leírását elsősorban a figyelem, a reakcióidő, a szimultán kapacitás, valamint a döntéshozatal vizsgálatával végezzük. Vizsgálataink további célja az immunkompetens sejtek alcsoportjainak, azok funkcióinak, illetve az általuk termelt citokinek széles spektrumának meghatározása, a fizikai aktivitás következtében mutatott változások leírása.

Frissítés dátuma: 2019.01.11.