A Debreceni Egyetemi sport története
A Sporttudományi Koordinációs Intézet létrejötte, fejlődése
1841-ben a Debreceni Egyetem jogelőd Debreceni Református Kollégium akadémikusa, görög-latin tanszékének vezetője Péczely József kezdeményezte a rendszeres testedzés óra bevezetését az elemi iskolai rendszerben. A debreceni felsőoktatás már ekkor fontos szerepet tulajdonított a testedzésnek, testnevelésnek.
A Debreceni Egyetem 1912-es alapítását követően az egyetemi sportélet már az első tanévekben megindult, noha maga az egyetem sem használható tornateremmel, sem pedig sportpályával nem rendelkezett. Az egyetemi vezetés azonban, felismerve a sportnak az egészség megóvásában és az ellenálló képesség javításában betöltött szerepét, igyekezett mindent megtenni, hogy az egyetemi hallgatóság számára rendszeres testedzési és sportolási lehetőséget biztosítson.
1919-ben került megalapításra a Debreceni Egyetemi Atlétikai Club (DEAC) Egyesület, amely az akkori egyetemi vezetés felügyelete alatt működött, feladata az egyetemi hallgatók sportéletének és testnevelésének megszervezése volt, továbbá megteremteni az ehhez szükséges lehetőségeket.
1925/1926-i tanév II. félévétől kezdődően, amikor még csak néhány pálya volt készen, az Egyetemi Tanács – igaz még csak a férfi hallgatók számára – bevezette a kötelező heti 1 órás testnevelést.
1926-27-ben készült el a Debreceni Móricz Zsigmond körút és Dóczy József utca sarkán található DEAC egyetemi sporttelep lelátóval, öltözővel.
DEAC sporttelep archív fotó. (Forrás: Debrecen - Mikrofilmtár)
1928-ra elkészült a klinikai sporttelep is.
Az 1930/1931-i tanév II. félévétől az egyetem nőhallgatói számára is kötelező lett a testnevelési órák látogatása.
1937-ben a Debreceni Egyetem elhatározta egy új tornacsarnok megépítését, amelyhez azóta számos terv is készült.
Az egyetemi sport, mint versenysport igen szép eredményeket tudott felmutatni a két világháború közötti időszakban. A DEAC a város, sőt a régió legnépszerűbb és legsikeresebb egyesületévé vált.
Egyetemi tornacsarnok 1941
Az 1969/1970-i tanévtől a egyetemen kari szinteken bizonyos fokú integráció ment végbe, az azonos szakok hallgatóit oktató, többségükben azonos vagy rokontudományokat művelő tanszékeket előbb tanszékcsoportokba, majd 1983-ban intézetekbe tömörítették, azonban a Testnevelési Tanszék önálló oktatási, szervezési egység maradt.
2000. január 1-el egyesültek Hajdú-Bihar megye egyetemei és főiskolái, a jogelődök hosszas és alapos előkészítő munkája után, létrejött az integrált Debreceni Egyetem. Az Egyetemi Tanács a rektori vezetés kezdeményezésére és javaslatára létrehozta bizottságait, többek közt Sportbizottságot hívott életre, mely a sport területén segítette a vezetői döntések előkészítését. A sportéletet illetően döntés született arról, hogy a versenysportot a DEAC keretében vonják össze.
A korábban önálló működésű intézmények egyesítésével és jogutódlásával 2000-ben megalakuló Debreceni Egyetemnek az integrációt megelőző időszakban és az azt követő néhány évben nem volt átfogó programja a spottal kapcsolatos feladatok koordinálására és végrehajtására, ennek megfelelően az oktatási feladatok, valamint a szabadidő- és versenysportszervezése a Centrumok és a Tudományegyetemi Karok (TEK) szintjén valósultak meg.
Már 2000 óta hirdettek összegyetemi szinten sportbajnokságokat, az elsők labdarúgásban, kosárlabdában, vívás sportágban valósultak meg. Az egyetemi labdarúgó bajnokság 2004-ben felvette az Aranycsapat tagja, Buzánszky Jenő nevét.
A 2005–2013 közötti időszakban a sport stratégiai és koncepcionális megközelítése jelentős változást hozott a Debreceni Egyetem sportéletében.
2005-ben az egyetem vezetése a sport területén egy komplex fejlesztési programot indított el, amely 2016-ig folyamatos változásokat és strukturális átalakításokat vont maga után.
2005-ben létrejött a Sportigazgatóság (2005-2011), ekkor került sor először a sport stratégiai és koncepcionális megközelítésére. A sporttal foglalkozó szervezeti egységek egy szervezetbe kerültek integrálásra, a létrehozott önálló egység irányította, menedzselte a továbbiakban ezen területek működését. A Sportigazgatóság létrehozásával a testneveléssel, szabadidősporttal, hallgatói versenysporttal és a minőségi versenyeztetéssel kapcsolatos feladatok központi irányítás alá kerültek. A Debreceni Egyetem 2005 évet a sport évének nyilvánította.
2005-től a Debreceni Egyetem hazánkban először bevezette a sportösztöndíj rendszert.
2006-ban került megalapításra a „Debreceni Egyetem Kiváló Sportolója” cím, melyet azon hallgatók elismerésére alapította az intézmény, akik jó tanulmányi teljesítményük mellett sportágukban országos, illetve nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítményt értek el.
DEAC Lelátó épület 2008 (Forrás: magyarfutball.hu)
2010 óta létezik az egyetemen sporttudományi képzés (ekkor indult a sportszervező alapszak), azonban ebben az időszakban még a városi és regionális igényekhez képest hiányt szenvedett a sport-háttértámogatásban, szakemberképzésben, ezért humán erőforrásban, sportinfrastruktúrában és sporttudományi támogatásban is lépni kellett.
2011-ben létrejött a Testnevelési Koordinációs Testület (2011-2014), amikor a sport struktúrájának újragondolását tette indokolttá a sportról szóló törvény 2011. évi módosítása, az általa biztosított lehetőségekhez való alkalmazkodás és a jobb átláthatóságra való törekvés. Az Egyetem a sport területén a korábban központi irányítás alá vont feladatokat három, jól körülhatárolható területre különítette el úgy, mint az oktatási feladatok (rendszeres testnevelés órák), a szabadidősport, valamint a versenysport lehetőségének biztosítása az élsportoló hallgatók számára. Az új struktúrában a kurzusok meghirdetése központilag történt, de a munkáltatói jogkörök és az oktatással kapcsolatos feladatok hatásköre a Centrumok/TEK Testnevelési és Sportközpontjaihoz kerültek vissza, melyek között az átjárhatóság biztosított volt.
2014-ben központi szolgáltató egységként működő Sportközpont (2014-2015) vette át a sporttal kapcsolatos feladatok irányítását. Hatáskörébe a testnevelési csoportok munkájának összehangolása mellett a gazdálkodás, az egyetemi testnevelés és sport megszervezése, fejlesztése is beletartozott. Ennek megvalósítását a sport három területének – testnevelés, szabadidősport, versenysport – koordinátorai segítették, a hallgatói szabadidősport rendezvények szervezését a Sportközpont és a Sportiroda közösen végezte. A létesítmények üzemeltetését és fejlesztését ekkor a Gazdasági Főigazgatóság látta el.
2014-ben a sportolói kettős életpályamodell megvalósítását segítő Élportolói Mentorprogram került bevezetésre az Egyetemen, mely célul tűzte ki a tehetséges élsportolók támogatását a tanulás és sportolás összehangolásában, annak érdekében, hogy a magas-szintű sportteljesítmény mellett a tanulmányi kötelezettségeiket a lehető legjobb teljesítménnyel tudják abszolválni.
2015-ben a szervezeti keretek átalakításával, regionális sporttudásközpontként működő különálló Intézetként létrejött a Sporttudományi Koordinációs Intézet. Létrehozásával sikertörténet kezdődött, a testkultúrával, az egészséges életmóddal, sportinnovációval, a rendszeres testedzéssel és az ezek hátterében álló folyamatok vizsgálatával kapcsolatban is magasabb szintre lépett az Egyetem. A 2005-2015-ig zajló jelentős humán, infrastrukturális-, képzési- és kutatásfejlesztés, valamint az Egyetem stratégiai irányvonalának kijelölése az egészségipar szolgálatában, szükségessé tette a sport, mint komplex oktatási, kutatási, társadalmi és egyetempolitikai kezelésének magasabb szintre emelését. A Sporttudományi Intézet oktatási-kutatási koordinációs és szolgáltató egységként a különböző sporttevékenységek együttműködése és működtetése mellett koordinálja és segíti az egyetem sportszervezeteiben megvalósuló versenysportot, a sporttudományi oktatás karokon való fejlesztését, valamint a sporttudományi kutatásokat. Mindemellett a Debreceni Egyetem polgárai számára a felsőoktatási törvény által meghatározott módon az alaptevékenységéhez igazodóan biztosítja a rendszeres testmozgás és sporttevékenység megszervezését, valamint az ehhez szükséges feltételek megteremtését, sportlétesítmények üzemeltetését, ezzel segítve és támogatva a régiót.
Az Intézet szorosan együttműködik a DE sporttudomány társ-tudományterületein folyó képzések gazdáival, több karral és egyetemi egységgel is együttműködik a kutatásokban, ennek koordinálására hozták létre 2015-ben a Sporttudományi Kooperációs Kutatóközpontot. A kutatásokhoz kiváló hátteret teremtenek azok a projektek is, amelyeket a működésének első éveiben indított az intézet, ezek eredményeképpen a hazai és nemzetközi publikációik, köztük Q1-es, D1-es besorolású sporttudományi támájú cikkek száma jelentősen növekedett.
A sport fejlesztése az egyetemen tények, adatok, trendek alapján, fenntartható módon, tudatosan, a nemzetközi kapcsolatok folyamatos bővítése és reális koncepció alapján történik.
2015-ben átadásra került a gyakorlati képzés, oktatás, kutatás központja a Sporttudományi Oktatóközpont, amely előbbiek mellett az egyetemi verseny- és szabadidősportot is hivatott szolgálni. A 4200 négyzetméter hasznos területű, háromszintes épületben helyet kaptak a Sporttudományi Intézet irodái, egy 1166 négyzetméteres játéktér 400 férőhelyes lelátóval, egy 679 négyzetméteres szertorna és torna edzőterem, egy tükrös edzőterem, továbbá az ezeket kiszolgáló helyiségek (öltözők, raktárak stb).
Sporttudományi Oktatóközpont
2015-ben állítottak szobrot a Sporttudományi Oktatóközpont előtt id. Buzánszky Jenő (1925 -2015) emlékére, amely elsősorban a Debrecen és közötte létrejött 10 éves szoros együttműködést szimbolizálja. Buzánszky Jenő igazi magyar ember volt, humanizmusa, tisztessége, becsületessége, szolgálata, hazaszeretete példamutató. Az ő tudását, az általa elért tudományos- és kutatási eredményeket, teljesítményeket a város és az egyetem nem kívánja elfeledni, erre szeretne építeni. A Debreceni Egyetem sportolói - akárcsak az Aranycsapat tagjai - csapatként működhetnek együtt, és együtt nemesíthetik az elvégzett tevékenységet. A sportolói teljesítmény, mentalitás, erkölcsi tartás, önfeláldozás példaként kell, hogy szolgáljon minden polgárnak, aki ebben a létesítményben megfordul.
Buzánszky Jenő szobra a Sporttudományi Oktatóközpont előtt (forrás: kozterkep.hu)
2016-ban került sor Nyirkos István (1933–2013) mellszobrának avatására, mely a Sporttudományi Oktatóközpont mögötti zöld szigeten kapott helyet. A szobor a kiváló tudósnak és sportembernek az emlékét őrzi, továbbá a tudomány és testkultúra összhangját, az egészségtudatos életmódot, az egyetemi sport nevelő erejét hivatott hirdetni. Nyirkos Istvánt hat évtized kötötte a Debreceni Egyetemhez. Nemzetközi rangú finnugor nyelvészként öregbítette az egyetem hírnevét, a DEAC aktív játékosa és örökös tiszteletbeli elnökeként pedig mindig az összefogást szorgalmazta. Nyirkos István a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát 1951-ben. Azonnal kinevezték tanársegédnek a Magyar Nyelvtudományi Tanszékre, ahol később adjunktussá léptették elő. Közben már az ötvenes években a Hajdú-Bihar megyei bajnokságban is szerepelt a DEAC labdarúgójaként. 1977. augusztus 20-án az „örökifjak” mérkőzésén, melyet a DEAC újjáalakulásának 30. évfordulójára rendeztek, a professzor a DEAC aranycsapatában játszott. Elnökségi tagként 1991-ben részt vett a DEAC újraindításában, 1996-ban elnökké választották. 2001-től tiszteletbeli elnökként a DEAC örökös tagja lett.
Nyirkos István mellszobra a Sporttudományi Oktatóközpont szomszédságában
2016-ban került átadásra a Debreceni Egyetem Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás (SET) Központja a Nagyerdei Stadion épületében, 1200 négyzetméteren. A magas szintű diagnosztikai, életmód- és terápiás szolgáltatásokat kínáló központ az élsportolók, a hobbi szinten sportolók, a mozgásszervi rehabilitációra szorulók vagy bármely érdeklődő, így akár munkáltatók számára is kínál szolgáltatásokat. Helyet ad továbbá a Debreceni Egyetem alkalmazott kutatásainak és a hallgatók gyakorlati oktatásának.
SpeedCourt a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás (SET) Központban
2017. szeptembertől az Intézet gondozásában elindult a Testnevelő tanárképzés 10 szakpárban, melynek célja, hogy a közismereti szakokkal párosítva járuljon hozzá a mindennapos testnevelés bevezetésével felmerülő testnevelő tanár igények helyi, regionális, sőt országos igényeinek kielégítéséhez, intellektuel típusú, sporttudós testnevelő tanárok képzésével.
Kétszakos testnevelő tanárként nagyobb eséllyel célozható meg a munkaerőpiac, a testnevelés és sport mellett másik területen is otthonosan mozgó szakemberekre a törvények adta lehetőségek révén nemcsak az iskolai oktatásban, hanem a sport és a rekreáció területén is már ma is igen nagy a kereslet. A végzett szakemberek komplex, átfogó elméleti és gyakorlati ismeretek birtokában minden sporttal, rekreációval, edzősködéssel, sportszervezéssel kapcsolatos feladatot, tevékenységet elláthatnak.
2017-ben, az országban először, hivatalosan is akkreditált szakkollégiumként megalakult a Nyirkos István Sporttudományi Szakkollégium, melynek elsődleges célja, hogy magas színvonalú, interdiszciplináris tudományos és gyakorlati képzéssel, szolgáltatásaival hozzájáruljon a Debreceni Egyetem szakemberképzésének fejlődéséhez. Kiemelt feladatai a Debreceni Egyetem sporttudományi-, vagy a sporthoz kapcsolódó tudományterületek hallgatói számára a tananyagot meghaladó ismeretek megszerzésének biztosítása; a TDK-n és OTDK-n résztvevő hallgatók számának növelése és a színvonal tovább emelése; a doktori iskolák utánpótlásának biztosítása; a sport- és kapcsolódó tudományterületeken konferenciák, képzések, előadások szervezése; a sport témájú szabadon választható tárgyak színvonalának emelése, illetve közösségépítés.
2017-ben négy év munkájának eredményeként jött létre az Unifit Fitness & Gym Center. A Debreceni Egyetem fitnesz központja a Nagyerdei Stadion épületében, 2600 négyzetméteren mintegy 200 edzés állomással a rekreációs sport legszélesebb eszköztárát vonultatja fel. Nem egy átlagos edzőterem, hanem a szomszédos Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központtal, valamint az egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetével együtt dolgozva egyedülállóan komplex – a diagnosztikától a rehabilitációig terjedő – szolgáltatást nyújt a sportolóknak, az egyetemi polgároknak és debrecenieknek egyaránt, amely alkalmas a tudományos kutatások lebonyolítására, valamint az egyetemi hallgatók és dolgozók minőségi kiszolgálására.
t
Unifit Fitness & Gym Center - Debreceni Egyetem fitnesz központ
2017-től az Intézet a Magyar Kézilabda Szövetség EHF Nemzetközi Edzőképző Központjával közös edzőképzésbe is kezdett, a kihelyezett két féléves, önköltséges képzésén alap-, illetve középfokú edzői képesítés megszerzésére is lehetőség nyílt.
A 2017/18-as tanévtől Debreceni Egyetemen egyedülálló módon került bevezetésre önkéntes, de minden egyetemi polgár (hallgatók, oktatók, dolgozók) számára felajánlott módon az Életmódfejlesztési Klub Tagság. A tagsági célja, hogy az egyes szolgáltatások kedvezményesen, vagy ingyenesen elérhetők legyenek a tagságot választó egyetemi polgárok számára: fitness terem bérletek, egyetemi sportlétesítmény használata, sportrendezvények és mérkőzésjegyek formájában.
2018-ban megnyílt az egyetem Asztalitenisz Központja, ahol közel 700 m2-en 15 asztalon sportolhatnak az igazolt sportolók és az amatőrök.
2018-ban indította útjára a Sporttudományi Intézet új, lektorált online tanulmánykötetét a „Válogatott tanulmányok a sporttudomány köréből” címmel. Elindítását az a szándék vezérelte, hogy alkalmat és lehetőséget teremtsen a sporttudomány területén együttműködő intézményi, szakmai, tudományos és társadalmi műhelyeknek a közös párbeszédre, az új tudományos kutatási eredményeknek és a jó gyakorlatoknak az elterjesztésére, valamint lehetőséget biztosítson fiatal kutatók tudományos munkáinak a bemutatására.
2018-tól adta ki először a Sporttudományi Intézet a Stadium-Hungarian Journal of Sport Sciences lektorált, a DOAJ adatbázisában is regisztrált, online tudományos folyóiratot is. A folyóirat a 2018-2020 közötti időszakban évente 1-2 alkalommal jelent meg, 2021 óta évente két szám jelenik meg. Célja hogy az új tudományos kutatási eredmények, jó gyakorlatok, valamint a hazai és külföldi kutatók tudományos munkáinak bemutatásán, elterjesztésén keresztül színesítse és népszerűsítse a sporttudományt.
2019-ben készült el a Böszörményi úti Campuson a korszerű Sportgazdasági-Menedzsment és Teniszközpontot (TEKNŐS), majd 2022-ben a komplex TEKNŐS Munkacsarnok is. A főépületben tantermek, irodák, öltözők állnak rendelkezésre, a teniszcsarnokban 4 szabályos méretű kemény borítású pálya várja a sportolókat, a munkacsarnokban pedig egy szabványos méretű kézilabdapálya kapott helyet. Ezen létesítmények a hallgatói egyetemi sportcélokat, a megnövekedett sporttudományi hallgatói oktatási igényt, az egyetemi szabadidősportot szolgálják.
2020. szeptembertől indult a Gyógytestnevelő tanárképzés a Sporttudományi Intézet gondozásában. Az egyetemi gyógytestnevelő tanár oklevéllel rendelkezők a munkaerőpiacon, több területen is elhelyezkedhetnek többek között, alap és középfokú iskolában, valamint szakszolgálatoknál gyógytestnevelőként; fitneszcentrumokban életmód szaktanácsadóként; sportegyesületekben, vállalatoknál egészségfejlesztőként, önkormányzatoknál sportreferensként.)
Elérhetővé vált a Lovaskultúra szervező szakirányú továbbképzés is.
A Sporttudományi Intézet részt vesz többek között a lovassportszervező, lovasedző agrármérnök alapszak, a komplex rehabilitáció mesterszak, az ápolás betegellátás alapszak gyógytornász-fizioterapeuta szakirányának akkreditációs és oktatói támogatásában is. Mindezek mellett rendszeresen tart sporttudományi workshopokat, konferenciákat.
A testkulturális és sporttudományi képzési területen már ezen időszakban is folyamatosan nő a jelentkezők száma, a mindennapos testnevelés bevezetésével az intézményekbe több testnevelő, sporttudós kell, a rekreáció folyamatos szakemberlétszámot követel szervezői és menedzsment oldalon is.
2020-ra a sporttudományi és kapcsolódó képzésekben mintegy 800 hallgató tanul a Debreceni Egyetemen és az Egyetem négy doktori iskolájában készült sporttudományi témájú doktori témakiírás, mely így az alapszakoktól a doktori képzésig alternatívát tud nyújtani a sportot tanulni vágyóknak.
2021-ben a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézete csatlakozott az European Platform For Sport Innovation (EPSI) szervezethez. A csatlakozás segíthet az Intézetnek a jelenlegi innovációs, tudományos tevékenységét, tapasztalatait szélesebb körben, nemzetközi szinten is hasznosítani, valamint új módszertant és termékeket fejleszteni a platform más résztvevőivel együttműködve, továbbá a különféle források felkutatásában is az egyetem segítségére lehet.
2021. februárban a Sporttudományi Intézet gondozásában elindult a Sportanalitikus szakirányú továbbképzési szak. A sportanalitikus szakemberek alapvetően a sport és teljesítménydiagnosztika, a sportegyesületek, klubok, valamint a rekreációs szolgáltatók területén helyezkedhetnek el. Képesek mérések önálló elvégzésére, azok kiértékelésére, edzéstanácsadásra, mozgás és edzésprogramok megtervezésére, a diagnosztikai eredmények felhasználásával. Segítő, támogató szerepet tölthetnek be, sportegészségügyi és sporttudományi szakemberek mellett.
2022. nyarán döntött arról a Debreceni Egyetem vezetése, hogy csatlakozik a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség által fejlesztett Healthy Campus programhoz. A program célja, hogy fokozza a hallgatók és az egyetemi közösség jól-létét minden szempontból; az egyetemek számára egy átfogó együttműködéssel megközelített stratégia és tevékenységrendszer biztosítása, felhasználva a hét tényezőt: fizikai aktivitás és sport, táplálkozás, betegségmegelőzés, mentális és szociális egészség, kockázati magatartás, környezet, fenntarthatóság és társadalmi felelősségvállalás, valamint ami már egyébként is létezik (a szervezeti felépítés, az eszközök és felelősségek eloszlása, valamint a fizikai aktivitási lehetőségek kínálata stb.).
2022-ben átadták a Debreceni Egyetem E-Sport Központját, amely hazánk egyedülálló, legnagyobb és kifejezetten oktatási célokat szolgáló e-sport sportlétesítménye. A mintegy 330 négyzetméteres központ a Nagyerdei Stadionban kapott helyet.
2023-ban adták át a DEAC-pálya régi-új épületkomplexumát. Az 1928-ban épült, meglévő tribünt bővítették két új épületszárnnyal, amelyekben csaknem 1500 m²-en az öltözők mellett tantermeket, irodákat és kiállítóteret is kialakítottak.
-
DEAC épületkomplexum 2023
2024. nyarán egyetemünk a Miskolci Egyetemmel és a Magyar Egyetemi Főiskolai Sportszövetséggel közösen rendezte meg az Európai Egyetemi Játékokat, amely az Európai Egyetemi Sportszövetség történetének legnagyobb és legsikeresebb rendezvénye volt. Teljes létszámait tekintve elmondható, hogy 36 ország 428 egyeteméről csaknem 5000 résztvevő érkezett Magyarország valaha volt legnagyobb egyetemi multisportrendezvényére.
2024. szeptembertől elindult a Sporttudományi Intézet gondozásában az Edző BSc - Szakedző képzés. Az edző BSc oklevéllel rendelkező sportszakemberek saját sportágukban mind az utánpótlás mind a felnőtt korosztályokban edzői munkakört láthatnak el. Sportegyesületekben, fitneszcentrumokban és egyéb sportszolgáltatást nyújtó létesítményekben a sportolók fizikai, technikai, taktikai felkészítését irányíthatják, koordinálhatják. Képessé válhatnak modern edzéstervek kidolgozására, ismerik a versenyeztetés edzéstudományi, pedagógiai-pszichológiai összetevőit. Saját sportágukban korszerű, gyakorlatorientált sportszakmai ismeretek birtokában a sportolók felkészítésének folyamatát felügyelhetik.
Források:
unideb.hu
epiteszforum.hu
Magyar Elektronikus Könyvtár: A DEBRECENI EGYETEM TÖRTÉNETE 1912–2012